Black Devil unitrike

Black Devil unitrike to napęd paralotniowy stworzony dla użytkowników ceniących sobie uniwersalność zastosowania, oraz prostotę konstrukcji.

Jego podstawową cechą jest to, że tak naprawdę jest to napęd do stosowania w starcie z nóg. Startuje się nim tak, jak każdym innym napędem ze stałymi wyporami. Posiada standardową uprząż stosowaną w starcie z nóg, oraz konstrukcję ramy umożliwiającą założenie na plecy i korzystanie z napędu w trybie startu nożnego.

Jednak w każdej chwili można przekształcić go w lekką trajkę i startować z kół. Montaż polega na zamocowaniu bocznych osi z kołami, oraz dyszla z podpórkami i kołem przednim. Montaż wymaga jeszcze zabezpieczenia przed wysunięciem i zestaw jest gotowy do startu. Całość operacji dla osoby która kilkukrotnie powtórzyła tę procedurę, zajmuje około 3-4 minut.

Zestaw cechuje wyjątkowo niska waga, nieporównywalna do rozwiązań oddzielnej trajki i napędu, między innymi dzięki pozbyciu się konstrukcji wózka. W tym przypadku rolę wózka przejmuje podstawa ramy napędu, odpowiednio wzmocniona i podparta dyszlem przedniego koła. Osie kół posiadają sprężyste golenie, mające za zadanie amortyzować nierówności terenu podczas startu. Zestaw jest poręczny w transporcie i nie zajmuje wiele więcej miejsca w porównaniu do zwykłego napędu.

Zarówno dla doświadczonego, jak i początkującego pilota, napęd jest bardzo łatwy podczas startu i lądowania, przede wszystkim ze względu na prostotę i lekkość konstrukcji. Zarówno masa, jak i podwieszenie jest bardzo zbliżone do standardowego napędu PPG. Cennik napędów PPG tej konstrukcji znajduje się tutaj: http://shop.pro-fly.pl/pl/czesci-napedow-ppg/208-naped-unitrike-z-silnikiem-black-devil-clutch.html